Jak podłączyć żyrandol? Instrukcja krok po kroku

podlaczanie zyrandola

Kupiłeś wymarzony żyrandol do salonu lub sypialni? Gratulujemy! Teraz, aby nadać wnętrzu blask, musisz go zamontować. I tu często pojawiają się wątpliwości – zrobić to samemu, czy zlecić zadanie elektrykowi? Jeśli zdecydujesz się na samodzielne podłączenie żyrandola, na tej stronie znajdziesz instrukcję, jak zrobić to krok po kroku.

Czy montaż żyrandola jest trudny?

Montaż żyrandola jest łatwiejszy niż myślisz. Podłączanie go też nie powinno stanowić większego problemu. Wystarczą odpowiednie narzędzia, pozytywne nastawienie i odrobina zmysłu technicznego. Dzięki naszym instrukcjom krok po kroku będziesz mógł szybko i łatwo samodzielnie zainstalować swój żyrandol. Od czego zacząć?

  1. Przed rozpoczęciem montażu
    Sprawdź, jakiego materiału wykonany jest sufit, jaka jest jego nośność oraz jak rozprowadzona jest instalacja elektryczna.
  2. Przygotuj narzędzia
    Z pewnością potrzebować będziesz kilku podstawowych narzędzi. Warto przygotować je wcześniej, aby montaż przebiegał szybko i bez problemów.
  3. Wyłącz zasilanie
    Bezpieczeństwo przede wszystkim! Zanim zaczniesz jakiekolwiek prace podłączeniowe odłącz zasilanie obwodu, do którego podłączony jest żyrandol. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, wyłącz całe zasilanie mieszkania lub budynku.
  4. Zdemontuj starą lampę
    Czas na odłączenie i zdjęcie starej lampy
  5. Przymierz nową lampę
    Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, sprawdź wysokość żyrandola. To odpowiedni momenty by ewentualnie skrócić zawiesie.
  6. Powieś żyrandol
    W zależności od typu mocowania starej lampy może być konieczne wykonanie nowych otworów i montaż wspornika.
  7. Podłącz zasilanie żyrandola
    Najczęściej wystarczy połączyć 3 przewody z sufitowego kabla zasilającego do kostki żyrandola
  8. Włącz zasilanie
    Czas ponownie włączyć prąd w pomieszczeniu
  9. Ciesz się blaskiem nowego żyrandola!

Przed rozpoczęciem montażu

Zanim rozpoczniesz montaż dokładnie sprawdź, z czym przyjdzie Ci się mierzyć. Zbadaj, z czego wykonany jest sufit, w jakim jest stanie oraz jaka jest jego nośność. Pewnym ułatwieniem będzie tu stara lampa sufitowa. Jeśli wisi pewnie, jej wieszak nie jest luźny i nie wysuwa się z sufitu, najprawdopodobniej będzie to także odpowiednie podłoże do zamontowania nowego żyrandola. Aby sprawdzić nośność sufitu delikatnie pociągnij lampę w dół (bardzo ważne – zasilanie musi być wyłączone). Prawidłowo zamontowana lampa nie powinna się obwiesić.

Gdy sufit wykonany jest z płyt kartowono-gipsowych na stelażach (sufit podwieszany), a kołek mocujący lampę jest luźny, konieczne może być wywiercenie nowego otworu i zastosowanie specjalnych kołków rozporowych do tego rodzaju płyt.

Sufity betonowe, zwłaszcza w blokach z płyty, bywają niekiedy bardzo twarde i odporne na wiercenie. W takim przypadku najlepiej wykorzystać istniejące otwory w razie potrzeby stosując większe kołki rozporowe.

W starszych budynkach sufity mogą być kruche i mieć niską nośność. Aby uniknąć problemów związanych z przygotowaniem do montażu żyrandola, dobrze jest korzystać z istniejących wieszaków, o ile pozwala na to ich stan.

Przygotuj materiały i narzędzia

Zanim rozpoczniesz montaż przygotuj wszystkie narzędzia, które mogą Ci się przydać. Wśród nich będą na pewno:

  • drabina,
  • wiertarka udarowa,
  • śrubokręt krzyżakowy,
  • śrubokręt z próbnikiem napięcia (zwany także testerem fazy lub probówką),
  • ołówek,
  • miara,

Ponadto potrzebować będziesz:

  • odpowiednie kołki (dopasowane do rodzaju sufitu),
  • śruby i haki montażowe (znajdziesz je w komplecie z lampami Lampex),
  • taśmę izolacyjną.

Pamiętaj także o zabezpieczeniu siebie i pomieszczenia przed pyłem w przypadku wiercenia. Przydadzą się okulary ochronne oraz czapka z daszkiem, a także folia malarska rozłożona pod drabiną.

Wyłącz zasilanie

Bezpieczeństwo przede wszystkim! Zanim rozpoczniesz odłączanie starej lampy wyłącz bezpiecznik obwodu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie układu bezpieczników i obwodów, wyłącz prąd w całym pomieszczeniu. Dla pewności zanim zaczniesz podłączanie żyrandola możesz jeszcze przełączyć włącznik światła na ścianie – przy prawidłowo wykonanej instalacji lampa na pewno się nie zapali.

Zdarza się, że w krzynkach bezpieczników obwody nie są oznaczone. Aby łatwo określić, który bezpiecznik odpowiada za obwód oświetleniowy, włącz lampę, a następnie w skrzynce wyłączaj po kolei bezpieczniki, aż światło w pomieszczeniu zgaśnie.

Zdemontuj starą lampę

Teraz niezbędna będzie drabina. W pierwszej kolejności sprawdź, gdzie znajdują się przewody i kostka podłączeniowa lampy. Jeśli są łatwo dostępne, wyciągnij złącze na wierzch i sprawdź czy przewody z jednej i drugiej strony są prawidłowo oznaczone kolorami – zwłaszcza w starszych budynkach zdarza się, że wszystkie przewody mają ten sam kolor. Aby ułatwić sobie zadanie w tej sytuacji użyj taśmy izolacyjnej. Po kolei wykręcaj kable z kostki i oklejaj ich końcówki odpowiednim kolorem taśmy.

Dopiero po odłączeniu przewodów zdejmij starą lamę z wieszaka lub mocowania, dzięki temu nie uszkodzisz kabli wystających z sufitu.

Przymierz nowy żyrandol do miejsca, w którym będzie zamontowany

Kluczową kwestią będzie odległość między podłogą a najniższym punktem żyrandola. Przyjmuje się, że nie powinna być ona mniejsza niż 2 m, aby wysokie osoby mogły bez przeszkód przejść pod lampą. Jeśli żyrandol wieszamy nad stołem, odległość między blatem a oprawą powinna wynieść min. 75 cm, wówczas światło nie będzie oślepiać osób siedzących przy stole.

Zbyt długą lampę należy skrócić albo przy użyciu kombinerek, jeśli jest ona zawieszana na łańcuchu, albo poprzez skrócenie przewodu, jeśli lampa wieszana jest na kablu. Większość lamp marki Lampex ma możliwość zwinięcia przewodu i ukrycia nadmiaru w puszce.

Powieś żyrandol

Sprawdź, jakie mocowanie posiada nowy żyrandol oraz czy uda się wykorzystać istniejące haki lub otwory do jego zamocowania. W idealnym scenariuszu nie będziesz musiał wiercić nowych otworów, a jedynie zawiesisz żyrandol na dotychczasowym haku. Częściej zdarza się jednak, że nowa lampa mocowana jest do sufitu za pomocą blaszki montażowej, która posiada inny rozstaw otworów niż dotychczasowy. Wówczas konieczne będzie wiercenie w suficie. Jak je wykonać?

  1. Odkręć blaszkę mocującą od żyrandola i przyłóż ją do sufitu w taki sposób, żeby przewód wystający z sufitu znalazł się mniej więcej na jej środku blisko krawędzi blaszki. Zaznacz ołówkiem na suficie rozstaw otworów.
  2. Sprawdź rozmiar kołków rozporowych dobranych odpowiednio do sufitu (jak w punkcie 1) i dobierz wielkość i typ wiertła.
  3. Nawierć otwory i włóż w nie koszulki kołków.
  4. Przyłóż blaszkę montażową i dokręć ją do sufitu za pomocą wkrętów.

Jeśli Twój żyrandol posiada kryte złącze kabli, teraz jest moment na ich podłączenie. Przydatna będzie pomoc drugiej osoby, która przytrzyma lampę lub hak z drutu, na którym zawiesisz korpus żyrandola na czas podłączania przewodów.

Żyrandol wieszany na hak z łatwo dostępnym złączem możesz już zawiesić na elemencie mocującym, pamiętając by przewody z sufitu oraz złączka lampy w tym momencie były na zewnątrz podsufitki.

Podłącz zasilanie żyrandola

Ten etap budzi obawy u wielu osób, które pierwszy raz podłączają oprawę oświetleniową. Nie ma się jednak czego bać – wystarczy trzymać się naszej instrukcji!

Wcześniej odłączaliśmy kabel wystający z sufitu od starej lampy i mieliśmy okazję przyjrzeć się kolorom przewodów. Zwykle są to:

– niebieski lub szary – N – przewód neutralny

– żółto-zielony – PE – przewód ochronny

– brązowy lub czarny – L – przewód fazowy

Jeśli liczba i kolor przewodów wystających z sufitu oraz podłączonych do kostki żyrandola będzie taka sama, będziemy mieli za zadanie jedynie połączyć kable kolorami:

schemat podłączania żyrandola na pojedynczy włącznik

schemat podłączenia żyrandola na podwójny włącznik
schemat podłączenia żyrandola na podwójny włącznik

Sytuacja nieco komplikuje się, kiedy liczba przewodów po stronie sufitu i żyrandola się różni. W starszych budynkach zdarza się, że kable są tylko 2, bez przewodu ochronnego. Wówczas po prostu jedno złącze w kostce pozostaje puste:

schemat podłączania żyrandola bez przewodu ochronnego
schemat podłączania żyrandola bez przewodu ochronnego

 

Jak łączyć kable przy podłączaniu żyrandola? Podłączenie wykonujemy kolorami, a więc żółto-zielony przewód z sufitu łączymy z żółto-zielonym z kostki, niebieski z sufitu z niebieskim z kostki, czarny z czarnym (lub brązowy z brązowym).

Po połączeniu przewodów kostkę możemy ukryć w podsufitce lampy. W przypadku żyrandoli z mocowaniem na blaszkę będziemy musieli jeszcze przymocować korpus żyrandola do wspornika.

Włącz prąd

Jeśli prawidłowo zamocowałeś wszystkie przewody czas na pierwsze włączenie żyrandola. Włącz bezpiecznik obwodu i włącznik światła.

Ciesz się wnętrzem w nowym blasku!

Jeśli nie czujesz się na tyle pewnie, by montować żyrandol samodzielnie, zatrudnij elektryka. Profesjonaliście instalacja lampy zajmie około godziny, a na usługę najczęściej otrzymasz gwarancję.